Výhled pro rok 2023 a co čekat od trhů?

05.01.2023

V tomto článku se zaměříme na tržní výhled pro rok 2023. Co se bude pravděpodobně dít s kryptem, akciovým trhem nebo dolarem? Pojďme se podívat na důležité informace, které nasvědčují následujícímu vývoji.

UPOZORNĚNÍ: Tento článek rozhodně neslouží jako investiční poradenství. Jedná se pouze o skromný názor na základě fundamentálních a technických informací z tržních dat. 


Co se stalo v roce 2022?

Tou nejdůležitější a zřejmě také nejdiskutovanější situací byla invaze na Ukrajinu, která započala již v únoru. Od této chvíle se na trzích začly dít všelijaké situace, přičemž některá aktiva začala prudce klesat (akcie, krypto), jiné naopak silně stoupat (ropa, zemní plyn).

To však nebylo vše. Již v průběhu roku 2021 zaznamenávaly země po celém světě průběžný růst spotřebitelských cen, zatímco tato geopolitická krize spustila dramatičtější růst. Například v Česku jsme měli nejvyšší inflaci od vzniku republiky, kdy se růst cen vyšplhal až na 18 %. Spojené státy dosáhly prozatimního vrcholu na 9,1 % a například Velká Británie měla nejvyšší inflaci v září ve výši 10,1 %.

Rok 2022 byl mimo jiné také rokem zvýšeného růstu úrokových sazeb (mimo ČR, kde sazby rostly o několik procent především v roce 2021), což přirozeně zpomalilo a stále zpomaluje ekonomiku. Na stole jsou tedy rozdány i karty, které mohou zahrát hru o recesi.

Shrnutí roku 2022

Akciový, kryptoměnový a komoditní trh - převážně medvědí vývoj
Americký dolar a dluhopisy - převážně býčí vývoj (díky zvyšování sazeb)


Predikce na rok 2023

Americké 10ti leté dluhopisy (US10Y)

Vývoj těchto vládních dluhopisů jde už několik dekád směrem dolů. V roce 2020 jsme zde měli dokonce roční výnos pod 0,4 %. Od té doby se dluhopisy celkem vzpamatovaly a začátkem roku 2023 se obchodují za 3,7 %. To je však způsobeno akciovými propady, jelikož investoři v těchto dobách preferují investice s nižším rizikem, které dluhopisy nabízí. Vrchol u dluhopisů by však pravděpodobně neměl přesáhnout 4,5 až 5 %. Výnos dluhopisů by měl stagnovat, klesat až jakmile porostou akciové trhy.

Americký dolarový index (DXY)

Americký dolar si v průběhu roku 2022 připsal slušné zisky a to zejména díky postoje americké centrální banky, která průběžně zvyšovala úrokové sazby (i když trochu zaspali). Jerome Powell navíc svými veřejnými projevy téměř vždy upevnil sílu dolaru a ten měl dál tendenci růst. Ke konci roku zahájil dolar mírnou korekci a úrokové sazby se již nebudou tak drasticky zvyšovat, jak tomu bylo doteď, proto je zde teorie, že bude dolar rovněž stagnovat, případně postupně klesat. Pokud by však americká centrální banka nepolevovala v růstu sazeb, pak dojde k tomu, že se dolar podívá na svůj předchozí vrchol z roku 2001. 

Stále na trzích platí negativní korelace dolaru se zlatem, tudíž pokud dolar bude sílit, zlato bude mít tendenci spíš klesat a naopak pokud dolar oslabí, tak zlato poroste.

Akciové trhy (index S&P 500)

Vývoj na akciovém trhu bude především záviset na tom, zda americká ekonomika vstoupí do recese nebo nikoliv. Akciové trhy rovněž hodně ovlivňují úrokové sazby a to hned z několika důvodů. Například se tím zvyšují úvěrové sazby, tudíž musí firmy vynakládat větší výdaje na platbu úroků. Lidé mají i tendenci si méně peněz půjčovat, tudíž na trhy pluje menší kapitál a podobně. Na S&P 500 pravděpodobně v prvním až druhém kvartálu dojde k propadu okolo hranice 3 500 $. Zda poté začne býčí trend nelze říct, jelikož opět bude záviset na stavu ekonomiky a úrokových sazeb.

Bitcoin a další kryptoměny

Kryptoměny v roce 2022 silně oslabovaly. Vše se odvíjí zejména od ceny Bitcoinu (respektive jeho dominance), protože je považován za "matku/otce" všech kryptoměn. Pokud se bude dařit bitcoinu, bude se dařit i převážné většině coinů, které mají nějaký reálný smysl (Ethereum, Cardano, BNB, ...). V roce 2023 by měl BTC ještě vyklesat minimálně k hranici 11 000 - 14 000 $. Zda se odtamtud odrazí nelze říct s přeností, ale je to velmi pravděpodobné. Na těchto úrovních je minimálně další nákup velmi vhodný. 

Závěr

Jak už z textu vyplývá, vše bude záležet zejména na ekonomickém stavu. Důležitými faktory pro vývoj budou HDP, inflace, úrokové sazby a samozřejmě také situace okolo energetického sektoru, jelikož to je jeden z hlavních činitelů, který inflaci tlačí směrem vzhůru. Při investování nezapomeňte na základní pravidla - investujte jen do toho, čemu rozumíte a jen tolik peněz, které nebudete v nejbližší době potřebovat. 

V rámci obchodování se pak držte striktních pravidel risk managementu, takže vždy si nastavovat stop loss a riskovat zhruba 1 % z kapitálu na každý obchod. 

Ať se vám daří!