Proč je dobré sledovat vývoj úrokových sazeb?

03.12.2022

Na forexovém (ale i akciovém či kryptoměnovém) trhu je velmi dobré mít přehled ohledně výše úrokových sazeb v daných zemích, jejichž měny se snažíme obchodovat. Situace okolo nich nám totiž dokáže nalézt i dlouhodobý trend a utvořit lepší obrázek ohledně možného budoucího vývoje. V tomto článku se dozvíte, jak aplikovat úrokové sazby i do vaší strategie.


Úroková sazba

Pojďme si prvně ve stručnosti říct, co je to vlastně úroková sazba. Úroková sazba je procentuální vyjádření určitého úroku, který jako běžný spotřebitel obdržíme při investici, nebo naopak zaplatíme při úvěru. Co je důležité zmínit je fakt, že růst úrokových sazeb znamená v kontextu měnového trhu zvýšení atraktivity dané měny, pro kterou se sazby zvyšují. Je to způsobeno tím, že tyto vyšší úroky lákají zahraniční investory, kteří poté drží své investice v této dané měně, nebo si na ní přímo směňují hotovost s očekáváním budoucího zhodnocení. To sebou automaticky spouští také lavinu spekulantů, kteří v očekávání dalšího zvýšení sazeb danou měnu nakoupí.

Co sledovat ve spojitosti s úrokovýma sazbama?

Nejdůležitějším indikátorem, který značí potenciální růst sazeb a sním tedy i posílení domácí měny je inflace. Dlouhodobý růst inflace způsobí, že centrální banky se budou snažit tento růst zastavit, a to přirozeně zvýšením sazeb, tedy znemožněním levného půjčování peněz. Pokud budou peníze "drahé", nebudou je lidé tolik utrácet.

Tento příklad jsme zažili v praxi v letech 2021 a 2022, kdy inflace celosvětově silně rostla a centrální banky tak reagovaly šlápnutím na záchrannou brzdu v podobě zvyšování úrokových sazeb. 

Jak toho tedy využít při obchodování?

Je to vcelku jednoduché - když rostou sazby, posiluje daná měna, ke kterým se vztahuje (takže když zvýší FED sazby, bude mít USD tendenci sílit). Když jsou naopak úrokové sazby poblíž nuly, tak má daná měna tendenci spíše stagnovat, případně oslabovat pokud zde nejsou jiné zákroky. Samozřejmě je potřeba sledovat v takových situacích i jiné data, jako je například růst HDP v dané zemi (tedy sledovat výkonnost ekonomiky), sledovat vývoj na trhu práce, sledovat intervence centrálních bank na měnových trzích a podobně.

Ta jednoduchá rovnice nám však říká, že vyšší sazby = spekulace na růst dané měny. Pojďmě se podívat, jak postupné navyšování sazeb silně pohnulo s americkým dolarem.

Výše uvedené situace znázorňuje vývoj amerického dolaru vůči koši předních světových měn. Americká centrální banka poprvé sazby zvýšila v březnu roku 2022, předtím držela sazby na 0,25 procentních bodech. Od té doby dolar vůči ostatním měnám posílil až o 17 %, byl tedy v poměrně dlouhém býčím trendu. A vy už z předchozích článků víte, že je vždy dobré držet se trendů. Trh hezky tvořil býčí strukturu formou vyšších highs i lows v závislosti na tom, kdy docházelo k postupnému zvyšování sazeb. 

Závěrem si zapamatujte, že úroková sazba rozhoduje o tom, zda je daná měna atraktivní, či nikoliv. Pokud inflace v dané zemi dlouhodobě roste, lze očekávat zvýšení atraktivity dané měny, tedy její posílení.


Úrokové sazby jsou nedílnou součástí fundamentální analýzy, která je klíčová pro úspěch v tradingu. Nauč se aplikovat fundamentální analýzu jako profík s novým kurzem o fundamentální analýze, který ti doslova změní pohled i výsledky v tradingu! 🚀