Pasivní příjem a jak ho budovat

21.06.2022

Určitě jste již zaslechli o pasivním příjmu. Jedná se o druh peněžních toků, pro které nemusíte pracovat. Jednoduše vám peníze přitékají z vašich aktiv, které vlastníte. Jak si takový příjem tedy vybudovat a která aktiva k tomu použít?

Pasivní příjem

Tento druh příjmu je nezávislý na práci. Rozumí se jím tak pravidelný příjem, pro jehož získání není potřeba vynakládat další úsilí, krom začátku tvorby peněžního toku. Za pasivní příjem můžeme považovat například akciové dividendy, zisky z nájmů, zisk z vámi vlastněného podniku, případně z úroků. Dosáhnutí pravidelného pasivního příjmu je a měl by být jedním z cílů všech investorů. Jedním z autorů teorií ohledně již zmíněného pasivního příjmu je americký autor knih Robert Kiyosaki, který tvrdí, že dostatečný vysoký příjem je cesta k finanční svobodě a nezávislosti. Nezbývá nám, než s Robertem naprosto souhlasit a nyní vám představit pár tipů, jak takové příjmu dosáhnout.

Akciové dividendy

Investování do akcií nemusí být jen o zhodnocení investice, ale také o pravidelném příjmu. Dividenda je výplata akcionářům jako poděkování za důvěru a vložení peněžních prostředků do dané společnosti. Tyto výplaty jsou různé, většinou se však pohybují v rozmezí 3-6 % p.a. Dividendy bývají nejčastěji vypláceny čtvrletně a odvíjí se od výše vaší investice. Stabilní dividendové portfolio vám umožní získávat pravidelný příjem a do budoucna tak ještě navíc zhodnotit svůj vložený kapitál.

Úroky

Úroky nemusí být jen negativní (v případě půjčky), ale také pozitivní v případě, kdy se připisují právě vám. Jednou z možností, jak získat nějaké peníze navíc jsou spořící účty, které tedy v dnešní době připisují celkem rozumné procenta, ale to jen díky zvyšujícím se úrokovým sazbám ČNB v boji proti inflaci. Jakmile se inflace uklidní, spořící účty již nebudou tolik atraktivní. Trochu výnosnější investicí může být půjčení peněz firmám formou vydaných korporátních dluhopisů, kde se taktéž vyplácí zisk formou úroků (tzv. kupóny). U dluhopisů si však dejte velký pozor na historii a stabilitu společnosti. Zároveň platí, že čím vyšší výnos "garantují", tím je větší šance, že se jedná o podvod. Optimální výše výnosu by podle nás měla být okolo 5 %.

Vlastní byznys

Není překvapující, že i tento typ zahrnujeme zde v tomto článku. Pokud vlastníte podnik, který je dobře rozjetý a nevyžaduje již vaši přítomnost, máte vyhráno. Na druhou stranu tvorba takové podniku vyžaduje nespočet investovaného kapitálu a hlavně času. Nemusíte nutně začít s velkou kapitálovou společností a konkurovat tak třeba Tesle. Najděte si něco, co vás baví a čemu rozumíte a začněte postupně a pomalu. Nejlepší způsob v dnešní době, jak svůj produkt/službu zviditelnit, jsou sociální sítě.

Zisk z nájmu

Posledním tipem je zisk z nájmu. Nemusí se nutně jednat o nemovitost, můžete pronajímat své auto, nebo zahradu či různé pomůcky, které jiní nemají. Samozřejmě pokud máte nějakou nemovitost, kterou můžete pronajímat, je to nejlepší způsob jak si zajistit pravidelný měsíční příjem. Ovšem pozor na výdaje. Mnozí lidé se domnívají, že pronájem nemovitostí je procházka růžovou zahradou. Pojí se s tím však mnoho výdajů a také rizik, které přináší například špatní nájemníci. Hrozí také, že několik měsíců nebudete schopni sehnat nájemníky, tudíž budete muset základní výdaje financovat bez příjmu, který by je pokrýval.

Shrnutí

V dnešní době již existuje skutečně velké množství možností, jak si vytvořit svůj pasivní příjem, a to klidně kombinací několika investičních aktiv. My pro vás máme ještě bonusové doporučení na investici, která vám bude generovat každý měsíc pravidelný příjem. Představíme si ji v příštím článku, který výjde ještě tento týden.