Federální rezervní systém a jeho význam

26.09.2022

Jedna z nejdůležitějších státních institucí v USA, lépe známá pod zkráceným pojmem FED. Téměř všichni víme, že se jedná o centrální banku ve Spojených státech, málokdo však již ví, co vedlo ke vzniku této instituce a jaké má pravomoce. To a mnohem více se dozvíte v tomto článku.


Federální rezervní systém

Zkráceně známý jako FED, je americká státní instituce, která spadá do bankovního sektoru. Formálně je považována za centrální banku Spojených států. Oficiálně není nikým vlastněna a má pod sebou 12 jednotlivých institucí, které jednotlivě zodpovídají za určitou geografickou oblast v USA. Vrchním představitelem této instituce je aktuálně guvernér Jerome Powell (od roku 2018). Hlavní organizační složkou je sedmičlenná rada guvernérů, která sídlí ve Washingtonu a je jmenována prezidentem USA. Velmi důležitou složkou je také výbor pro otevřený trh, známý jako FOMC.

Hlavní úlohou fedu je držet finanční stabilitu měnové politiky, dohlížet na ostatní banky, udržovat inflaci okolo 2 % a starat se o co nejnižší nezaměstnanost. 

Něco z historie

Fed vznikl v roce 1913 díky zákonu o federálních rezervách, který podepsal tehdejší prezident USA Woodrow Wilson, což bylo v reakci na finanční problémy, se kterými se Spojené státy potýkali opakovaně a často. Tyto problémy měly za následek hospodářské krachy, bankroty bank a velkých podniků. Amerika musela jednat a proto byla vytvořena centrální banka, která měla za cíl stabilizovat ekonomiku. I přes vytvoření této centrální autority se nepodařilo úplně zastavit recese v USA, které čas od času probíhají do dnes.


Pravomoce a povinnosti

Fed má jako nezávislá instituce poměrně široké pravomoce, díky čemuž má obrovský podíl na fungování ekonomiky Spojených států. Stará se například o tisk bankovek (nikoliv mincí, ty razí americké ministerstvo financí), dohlíží na ostatní banky, úvěruje kapitál, snaží se udržovat inflaci okolo 2 %, manipuluje s výši úrokových sazeb dle potřeb a vydává různé regulace, týkající se například úvěrování.

Hlavní stanovené cíle

  • Co nejvyšší zaměstnanost (co nejnižší nezaměstnanost)
  • Co nejnižší inflace (okolo 2 %)
  • Podpora ekonomického růstu (růst HDP)
  • Stabilita měnového kurzu (silný dolar)

Mýty o FEDU

Na závěr si vyvrátíme pár mýtů, které kolují ohledně federálního rezervního systému

1. FED je zcela nezávislý (je pravda, že není oficiálně nikým vlastněný, nicméně stále podléhá dohledu amerického kongresu, který dohlíží na nekalé praktiky a fed tak musí dodržovat zodpovědné plnění svých stanovených cílů a spolupracovat s vládou)

2. FED vybírá daně (centrální banka zde není od toho, aby vybírala daně, o ty se stará americký kongres, fed dohlíží na měnovou politiku a bankovní systém, příjem má zejména z úroků poskytnutých úvěrů a investic)

3. FED nebyl vytvořen legálně (hodně se spekulovalo nad tím, že svým vytvořením silně odporoval americké ústavě, nicméně není to tak úplně pravda - zákon o federálním rezervním systému byl zcela přijat kongresem a ústavnost byla několikrát potvrzena ještě před založením fedu v roce 1913)

Shrnutí článku

V tomto článku jsme se zaměřili na federální rezervní systém a přiblížili si jakou vlastně vykonává funkci v USA. Ať už si každý o FEDU myslí cokoliv, bez něj by Spojené státy pravděpodobně již ani neexistovaly, protože centrální autorita je vždy potřeba, aby nedocházelo k zbytečným chybám, které pak můžou vést k ještě horším krachům, než byla například hypotéční krize z roku 2008. Děkujeme za přečtení.

TIP na navazující článek: Úrokové sazby a jejich význam


📝 Další užitečné články: KnowTrade blog

📚 Komplexní vzdělávací kurzy získej zde

📈 Přidej se do rostoucí komunity traderů zde

💻 Nevíš jak dál a chceš nasměrovat tím správným směrem? Pojďme si zavolat